AdresaŽukovského 4, Praha 6 time 8 16Ordinační hodiny phone 68 16Objednejte se 773 562 343

 

 

Bradavice, moluska

B20170728 130235 kopieradavice

Bradavice jsou nezhoubné kožní výrůstky, se kterými se setkáváme jak u dospělých, tak u dětí. Přenášejí se přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i kontaktem nepřímý

(návštěva bazénu, použití infikovaného ručníku, hračky apod.) Při léčbě bradavic se využívá různých postupů, mezi které patří drobné chirurgické zákroky, kryoterapie s použitím tekutého dusíku, kauterizace nebo použití lokálních přípravků.

Původce

Lidský papillomavirus (HPV)

napadá keratinocyty nacházející se v kůži nebo na slizních. Způsobuje v nich nezhoubné změny, díky čemuž dochází k tvorbě verruky nebo-li bradavice. Existuje více než 100 typů lidských papillomavirů a jen některé jsou zodpovědné za rozvoj tohoto onemocnění, nejčastěji jsou to HPV 2, 3 a 4. Jiné typy papillomavirů mohou způsobovat genitální bradavice nebo nádorová onemocnění.

Přenos

Bradavice se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo nepřímým kontaktem, např. použitím infikovaného ručníku nebo při návštěvě bazénu či sauny, kde se lidé pohybují bosi a roznášejí tak virové částice. Zvýšené riziko přenosu je v případě narušeného povrchu kůže – oděrky, škrábance, strupy, ekzém aj. Bradavice se také mohou rozšířit po těle tzv. autoinokulací, tedy když si pacient „roznese“ virové částice dotykem z jednoho místa na druhé.

Léčba

Při léčbě bradavic se využívá různých postupů, mezi nejúčinnější patří stále kryoterapie s použitím tekutého dusíku, event. s použitím lokálních přípravků, event laserové ošetření, kauterizace nebo drobné chirurgické výkony. Ve všech případech však nelze vyloučit, že se neobjeví znovu.

Moluska

Původce

Jedná se o kožní infekční onemocnění vyvolané virem ze skupiny tzv. poxvirů. Vyskytují se zejména u dětí starších než jeden rok. Onemocnění se podobá bradavicím. 

Přenos

Infekce se přenáší přímým kontaktem mezi dětmi během hraní, při sportování, ale přenáší se také z infikovaných předmětů, jako jsou hračky či ručníky. Děti trpící ekzémovým onemocněním kůže (atopický ekzém) jsou k získání této infekce náchylnější. Na dospělé se může příležitostně tato infekce přenést od jejich dětí nebo od jiných dospělých během tělesného kontaktu. Jestliže se u dospělého vytvoří moluska ve větším množství, je třeba myslet na možnost snížené obranyschopnosti v důsledku jiné infekce, či používání léků, které obranyschopnost organismu snižují. Jaké jsou příznaky? Moluska vznikají přibližně za 2 týdny až několik měsíců po kontaktu s virem. Projevy jsou jednotlivé nebo mnohočetné. Na kůži nacházíme polokulovité několik milimetrů velké, světle červené, tuhé hrbolky, které mají uprostřed v kleslinku a lze ze středu vytlačit bělavou hmotu. Během několika měsíců se mohou pomalu zvětšovat, až dosáhnou velikosti půl až jednoho centimetru. Zároveň obvykle roste jejich počet, který může někdy dosáhnout i několika desítek. Moluska se často vyskytují na trupu, na krku nebo v podpaží. Také se však mohou vyskytnout v obličeji, zejména na očních víčkách. Zhruba u 10% dětí, zejména u těch, které jsou náchylné ke vzniku ekzému, se mohou v okolí těchto hrbolků vytvořit ekzémová ložiska. U dospělých se moluska vyskytují i na pohlavních orgánech a v jejich okolí v důsledku přenosu během pohlavního styku. Velmi typická je centrální skleslina. 

Léčba

Odstraňují se především lokální aplikací k tomu určených přípravků, někdy zmrazením tekutým dusíkem nebo seškrábnutím ostrou lžičkou. Bez umrtvení jsou však tyto léčebné metody pro malé děti bolestivé, a proto je možné před ošetřením použít znecitlivující krém. Někdy postačí jen mechanické vytlačení bělavé hmoty a potření dezinfekčním prostředkem. Moluska mohou i bez léčby po několika měsících zmizet, ale mohou i přetrvávat řadu let. V některých případech po nich zůstávají jizvičky.

 

Dermaesthetic.cz

map marker 2 16   Žukovského 887/4
161 00 Praha 6 - Ruzyně
phone 68 16   tel: 773 562 343

sestra@dermaesthetic.cz
sulcova@dermaesthetic.cz

Ordinační hodiny

Po
 
 
 

Út
 
 

St
 

Čt
 


 
 

07:30-08:00
08:00-15:00
15:00-16:00
 

08:00-18:00
18:00-18:30
 

neordinujeme
 

10:00-15:00
 

07:00-08:00
08:00-13:00
13:00-14:30
 

administrativa
objednaní
administrativa
 

objednaní
administrativa
 

administrativa
 

objednaní
 

administrativa
objednaní
administrativa
 

Důležité upozornění

  1. Časy objednání jsou POUZE orientační.

  2. Pořadí klientů určuje lékař nebo sestra.

  3. Poslední klient 30 minut před koncem pracovní doby.

  4. Pokud požadujete potvrzení o vyšetření nebo propustku, formulář si prosím doneste, nevydáváme, jen potvrzujeme.