AdresaŽukovského 4, Praha 6 time 8 16Ordinační hodiny phone 68 16Objednejte se 773 562 343

 

 

Mateřská znaménka

Fotolia 64780330 XSNajít člověka, který by neměl mateřské znaménko, je nemožné. Znamének je velké množství druhů, s některými se narodíme, některá vznikají v průběhu života. Všechna mateřská znaménka je dobré sledovat.

Někdy se znaménko chová hodně podezřele, ale je zbytečné se děsit. Růst nebo změna jeho barvy sice mohou ukazovat na rakovinu, ale může jít teprve o takzvané předrakovinové stadium. V takových případech je nutné znaménko vyjmout.

Přesto stále dost lidí věří, že se na znaménko nemá sahat, jinak by se mohlo „zvrtnout" v rakovinu. Kontrolovat bychom měli především ta znaménka, která vznikají během života, a především ta nová po slunění v létě. Bývají to i velmi nenápadná, ohraničená ložiska různých velikostí - od velikosti bodu, čočky až do průměru několika centimetrů. Dalším znakem těchto nových znamének je, že bývají v úrovni kůže, když po nich přejedete, tak je nenahmatáte. Každopádně jakékoli měnící se znaménko by měl vidět kožní lékař. Jasně i nejasně ohraničené útvary mívají světle až tmavě hnědou barvu, někdy až dočerna, vzniklé je třeba hlídat, nejlépe pod lékařským dozorem, protože se jedná o tzv. dysplastické pigmentové névy, které patří do skupiny znamének, která se někdy mohou, ale nemusí, zvrhnout do zhoubného nádoru - tzv. maligního melanomu.

Čeho si všímat?

Nejčastější pigmentový kožní projev jsou pigmentové névy, které běžně nejsou „normální" součástí kůže. Oválné, plošné projevy, charakterizované přítomností pigmentových buněk obsahujících melanin. Melanin je barevná látka obsažená v kůži, vlasech, duhovce oka. Ten určuje zbarvení našich vlasů, očí, kůže a zvyšuje se působením ultrafialového záření. Pigmentové névy se lidově nazývají mateřská znaménka. Je to dáno tím, že takový typ kůže se dědí a tato znaménka se většinou nacházejí na kůži od dětství, postupně přibývají i během dospívání.

Znaménka se dělí podle vývoje a stadia:

První stadium je plochý projev, tmavě hnědě zbarvený, pigmentové buňky se v tomto stadiu nacházejí v horních vrstvách kůže.

V dalším stadiu pronikají névové buňky do hlubších vrstev kůže a projev se uprostřed vyklenuje. Postupně může vzniknout hrbol hnědé až tmavě hnědé barvy, ale odstín se také může shodovat s barvou kůže. Jeho velikost je od několika milimetrů po několik centimetrů. Povrch může být někdy rozbrázděný. Každého spíše znervózňují hmatatelná mateřská znaménka, která nebývají nebezpečná, ale právě aktivní dysplastické névy člověk snáze přehlédne. Vystouplá znaménka mohou vypadat nevzhledně, ale ve většině případů jsou nezhoubná oproti těm, která nenahmatáme. Ta mohou být malá, nenápadná, ale při bližším zkoumání a sledování často uvnitř mění barvu. Takové znaménko začne tmavnout, pak se může plošně rozšiřovat do okolí, zdrsňuje se jeho povrch, může svědět, i v určitém stadiu se může i začít vyvyšovat nad kůži. To jsou nebezpečné aktivní névy.

Všechny aktivní névy je třeba včas chirurgicky odstranit, nejlépe vyříznout, a to ještě dříve, než se z nich vyvine melanom kůže. Vyříznutím znaménka nemůže žádný názor vzniknout, jak se traduje v kožních ordinacích.

Nezapomeňte si prohlížet všechna znaménka, i ta, která jsou na místě dráždění prádlem - v oblasti pasu, podprsenky - nebo tam, kde třeba nosíte tašku přes rameno či máte hodinky, ale i ve vlasové části hlavy, kde může být znaménko drážděno kartáčem na vlasy. Mateřská znaménka se objevují i na plosce nohy či pod nehtem!

Rakovina kůže se může projevit u kohokoli, ovšem někteří mají větší pravděpodobnost, a proto musejí prevenci věnovat větší pozornost.

Zamyslete se, jestli k nim náhodou nepatříte i vy:

  • Patříte mezi světlý fototyp
  • Někdo z vaší rodiny měl zhoubný nádor kůže
  • Byli jste opakovaně spáleni sluncem
  • Máte mateřská znaménka ve velkém množství, různých tvarů, zabarvení
  • Chodíte pravidelně do solária

Vůbec nejčastějším kožním nádorem je bazaliom, který postihuje hlavně starší lidi. Nemusí se vyvinout přímo z mateřského znaménka, ale kdekoliv na kůži. Obvykle je to nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky - bazaliom netvoří metastázy, ale může utlačovat a ničit kůži.

Druhým nejčastějším nádorem je spinaliom, který se objevuje hlavně na rtech, tváři nebo uších. Nemusí to být jen vřídek, ale také bledá až růžová skvrna či uzlík na kůži, který se zvětšuje, mokvá nebo krvácí. Nutné je přijít k lékaři včas, protože v pozdějších stadiích může nádor metastázovat do lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů. Diagnóza melanom patří mezi nejkrutější. Na druhé straně se dá nemoc lehce odhalit, protože je viditelná pouhým okem. Podle statistik se nejvíce melanom kůže vyskytuje v Austrálii. Ale i u nás žije mnoho rusovlasých lidí i těch se světlou pletí. Rakoviny kůže přibývá.

Počet nově vzniklých případů je dvanáct nemocných na sto tisíc obyvatel. Varující je, že každých deset až patnáct let se počet případů zdvojnásobuje. Melanom je zhoubný melanocytární nádor, jehož výskyt poslední dobou výrazně stoupá, ale zároveň naštěstí klesá počet lidí, kteří na něj zemřou. Největší výskyt je mezi 20 a 60 lety s tím, že se posouvá věková hranice výskytu směrem dolů. Častěji se vyskytuje u bělochů než u pigmentovaných ras, kde jej nalézáme jen zřídka. Melanom nejčastěji vyrůstá na mateřském znaménku, ale může se vytvořit i na hladké kůži.

Zpozorněte, když se pigmentová skvrna zvětšuje a má už kolem sedmi milimetrů, barví se dohněda až černa, nemá jasné a rovnoměrné okraje či „hraje" různými barvami. Důležité je umět rozeznat podezřelé projevy, ze kterých se zhoubný nádor může vyvinout. Navzdory pokroku je jedinou ideální léčbou včasná excize (vyříznutí). Ani odborník si není vždy stoprocentně jistý, zda se nejedná o stadium maligního melanomu, dokud to neurčí histologické vyšetření. Pokud je stadium pokročilé a jedná se již skutečně o kožní nádor, může mít pacient po těle rozesety metastázy, které se na určitá místa v těle dostanou krevní a lymfatickou cestou.

Prevencí se dá mnoho zachránit. Zbytečně se neslunit, používat krémy s ochranným faktorem a ani nenavštěvovat pravidelně solária. K prevenci také patří odstranění mateřského znaménka na místech, kde dochází k opakovanému dráždění kůže. Jak již bylo zmíněno na začátku – znaménka máme všichni, tudíž bychom alespoň 1x za 1 - 2 roky měli navštívit dermatologa a nechat si znaménka nechat vyšetřit.

Ráda vás přivítám ve své ordinaci a vyšetření společně s Vámi provedeme nejen pouhým okem, ale i pomocí dermatoskopu a na základě vyšetření si stanovíme za jak dlouho by se mělo vyšetření opakovat, případně, zda je nutno znaménko ze zdravotních nebo kosmetických důvodů raději odstranit, zvolíme i případný postup a vše vám podrobně vysvětlím. V naší ambulanci si můžete vyzkoušet i celou řadu přípravků k fotoprotekci, tedy k ochraně před UV zářením.

 

Dermaesthetic.cz

map marker 2 16   Žukovského 887/4
161 00 Praha 6 - Ruzyně
phone 68 16   tel: 773 562 343

sestra@dermaesthetic.cz
sulcova@dermaesthetic.cz

Ordinační hodiny

Po
 
 
 

Út
 
 

St
 

Čt
 


 
 

07:30-08:00
08:00-15:00
15:00-16:00
 

08:00-18:00
18:00-18:30
 

neordinujeme
 

10:00-15:00
 

07:00-08:00
08:00-13:00
13:00-14:30
 

administrativa
objednaní
administrativa
 

objednaní
administrativa
 

administrativa
 

objednaní
 

administrativa
objednaní
administrativa
 

Důležité upozornění

  1. Časy objednání jsou POUZE orientační.

  2. Pořadí klientů určuje lékař nebo sestra.

  3. Poslední klient 30 minut před koncem pracovní doby.

  4. Pokud požadujete potvrzení o vyšetření nebo propustku, formulář si prosím doneste, nevydáváme, jen potvrzujeme.