Laserová dermatologie
CO2 laser
CO2 laser je jeden z nejstarších plynových laserů (v roce 1964 ho vynalezl C. Kumar N. Patel v Bellových laboratořích) a stále je jedním z nejpoužívanějších. V současné době je CO2 laser nejsilnější kontinuální laser.
V dermatologii a estetické medicíně se používá k odstranění znamének, bradavic, četných nerovností pleti, odstranění vrásek, jizev, stařeckých skvrn, stimulaci kolagenu.
Mateřská znaménka mohou být umístěna prakticky kdekoliv na těle. Svému nositeli často působí nejen estetické, ale i funkční potíže (například rozdírání znaménka o oděv apod.).
Pokud je znaménko jednoznačně nezhoubného původu, může lékař použít k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který je „odpaří“. Ošetření trvá několik minut a provádí se v místním znecitlivění. Po odstranění znaménka přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí.
FRAKČNÍ LASER
Díky aplikaci laserových paprsků do povrchové a střední vrstvy kůže dochází mj. ke obnově tvorby kolagenu, aniž by bylo nutno zasahovat do hlubokých vrstev kůže, jak tomu bylo u starších typů laserů. S frakčním laserem rovněž dochází k výrazně rychlejšímu hojení.
Odstraňuje jemné drobné vrásky, nikoliv výrazné mimické, a vylepšuje strukturu a tonus pleti.
Také odstraňuje i jizvy po úrazech či po akné. Zde je obvykle zapotřebí dvou až třech aplikací v odstupu šesti týdnů.
Odstraňuje stařecké pigmentové skvrny, které vznikají v pozdějším věku.
Dobré výsledky jsou také u chirurgických a popáleninových jizev.
Samotný zákrok téměř nebolí, jen máte pocit štípání. Po ošetření ještě hodinku až dvě pociťujete pálení, a proto se v té době obličej chladí. Doprovodným jevem je silné zarudnutí, které přetrvává dva až tři dny. Kolem oči se může objevit lehký otok. Poté se kůže dva, tři dny olupuje. Vše je samozřejmě individuální. Make-up je možné aplikovat již 24 hodin po zákroku. Na přímé slunce nemůžete vyjít po dobu dvou až tří měsíců. Poté je nezbytná aplikace krémů s vyšším ochranným faktorem.
Ošetření laserem CO2 trvá 20–40 minut podle velikosti ošetřované lokality. Před procedurou dostanete na oči speciální brýle nebo krytky. Při ošetření dopadá laserový paprsek na kůži v mikrobodech, které na pokožce vytvářejí jakousi mřížku. Postupně dochází i k odpaření drobných nerovností na kůži. Uvolněné teplo zároveň prohřívá pokožku do hloubky a aktivuje v ní tvorbu kolagenu.
Kvůli teplu vycházejícímu z laserového paprsku by vás ale pokožka mohla při proceduře pálit. Proto na danou lokalitu přibližně hodinu před ošetřením raději aplikujeme lokální anestetický krém – ten se ještě překrývá fólií, aby znecitlivující látky lépe pronikly do pokožky. Bezprostředně po ošetření může vaše pokožka mírně otéct, zarudnout a také vás trochu pálit. Ošetřené místo si proto ledujte a zároveň na něj aplikujte hojivý krém – doporučujeme Bepanthen. Po 2–3 dnech se na kůži objeví i drobné stroupky. Budete vypadat, jako byste se spálili tzv. přes cedník. Do 5–14 dní se ale stroupky zhojí. Rychlost hojení závisí na intenzitě a lokalitě ošetření.
Efektu laserového ošetření se dočkáte přibližně po 6 týdnech. Počet procedur a jejich výsledek se ale vždy odvíjí od konkrétního problému s pletí, věku, typu kůže i lokality ošetření.
Až se vám pokožka po ošetření zklidní, můžete na ni opět aplikovat i make-up. Dokud ale bude citlivá, raději ji pouze zlehka omývejte borovou nebo převařenou vodou. Dalších 6–8 týdnů po ošetření se také nevystavujte sluníčku a pleť chraňte krémem s vysokým UV faktorem – nejlépe SPF 50+. Vynechte také solárium.